sardin
23 اسفند 1401 - 02:03

چهارشنبه‌سوری باطعم حوادث تلخ/ بی‌توجهی که یک‌عمرپشیمانی می‌آورد

خرم‌آباد- برگزاری آئین چهارشنبه‌سوری در پایان هر سال با حوادث فراوانی همراه بوده تا بسیاری از افراد به‌جای شادی و سرور با تلخ‌کامی سال نو خود را آغاز کنند.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: آئین چهارشنبه‌سوری که ریشه در فرهنگ غنی ایرانیان دارد، در آخرین چهارشنبه سال با اجتماع مردم و برافروختن آتش همراه با جشن و سرور برگزار می‌شود.

چهارشنبه‌سوری که بانام‌های «چهارشنبه آخر سال» و «شب چهارشنبه سرخ» نیز شناخته می‌شود از دیرباز در فرهنگ ملت ایران وجود داشته و مردم طبق آئین باستان در پایان سال برای دور کردن رنگ‌پریدگی و بیماری و مشکلات آتش بزرگی را در شب روشن می‌کردند و تا روشن شدن روز و برآمدن خورشید آن را روشن نگه می‌داشتند و با پریدن از روی آتش شعر «زردی من از تو، سرخی تو از من» را می‌خواندند تا سال نو خود را با جشن و عیش آغاز کنند.

چهارشنبه‌سوری با طعم حوادث تلخ

این در حالی است که در سال‌های اخیر این جشن زیبا با حوادث مرگباری همراه شده تا مردم در این روز بیش از آنکه به جشن بپردازند برای حفظ جان خود از صدمات در خانه بمانند و به خیابان‌ها و معابر شهر نروند.

قشر کودک و جوان بیش از هر قشر دیگری منتظر فرارسیدن این جشن هستند تا با روشن کردن آتش و سایر وسایل شادی خطرناک مثل ترقه چهارشنبه‌سوری خود را به پایان ببرند اما بی‌احتیاطی و انجام کارهای خطرناک و بازی با انواع مواد منفجره باعث شده تا این لحظات سرور یک‌عمر پشیمانی به دنبال داشته باشد.

چهارشنبه‌سوری باطعم حوادث تلخ/ بی‌توجهی که یک‌عمرپشیمانی می‌آورد

علی‌رغم همه توصیه‌ها و تذکرهای دستگاه‌های ذی‌ربط اما ساخت وسایل اشتعال‌زا در خانه‌های مسکونی توسط افراد غیرمتخصص و افراط برخی در استفاده از این مواد از یک‌سو و بی‌احتیاطی در استفاده از ترقه‌ها و مواد منفجره از سوی دیگر باعث شده تا هرسال بسیاری از خانواده‌ها با تلخ‌کامی سال نو خود را آغاز کنند.

مصدومیت ۶۳ لرستانی در چهارشنبه سوری سال گذشته

مهدی غیبی رئیس اورژانس پیش‌بیمارستانی لرستان در این رابطه، اظهار داشت: ۶۰ درصد از آسیب دیدگان حوادث روزهای پایانی سال گذشته بین شش تا ۱۸ سال سن داشتند و این آمار نشان می‌دهد که والدین در این ایام باید بیشتر مراقب فرزندان خود باشند.

وی افزود: در روزهای پایانی سال گذشته ۶۳ نفر مصدوم شدند که از این تعداد یک نفر قطع عضو، ۲۲ نفر از ناحیه چشم مصدوم و بقیه دچار سوختگی شدند.

رئیس اورژانس پیش‌بیمارستانی لرستان، افزود: نیروهای مرکز فوریت‌های پزشکی استان از ۲۴ اسفند تا ۱۵ فروردین به صورت شبانه روزی در آماده باش کامل هستند.

چهارشنبه‌سوری باطعم حوادث تلخ/ بی‌توجهی که یک‌عمرپشیمانی می‌آورد

آماده باش نیروهای اورژانس

غیبی، به استقرار شش پایگاه سلامت در استان اشاره کرد و گفت: بازرسی ویژه از پایگاه‌ها و استقرار آمبولانس‌ها کنار جاده‌ها از دیگر اقدامات مرکز فوریت‌های پزشکی در روزهای پایانی سال و ایام نوروز است.

وی گفت: هم استانی‌ها می‌توانند تنها در صورت نیاز با ۱۱۵ تماس بگیرند تا از مشاوره کارشناسان و دیگر خدمات مرکز بهره‌مند شوند.

رئیس اورژانس پیش‌بیمارستانی لرستان، با گلایه از تماس‌های غیر ضرور برخی از هم استانی‌ها با ۱۱۵، گفت: مشغول نگاه داشتن این خطوط حساس می‌تواند جان بیماران به ویژه بیماران قلبی و ریوی را در صورت نیاز به کمک به خطر بیندازد.

غیبی، تاکید کرد: افرادی که به اندازه کف دست دچار سوختگی می‌شوند حتماً باید اعزام شوند، آسیب دیدگان از درمان سرخود خودداری کنند، با توجه به اینکه آسیب چشم یا بر اثر مواد شیمیایی و یا جسم خارجی رخ می‌دهد از بیرون آوردن جسم خارجی جلوگیری و تنها با بستن پلک‌ها بلافاصله با ۱۱۵ تماس بگیرند.

چهارشنبه‌سوری باطعم حوادث تلخ/ بی‌توجهی که یک‌عمرپشیمانی می‌آورد

هشدارهای آتش‌نشانی به نوجوانان و جوانان

سردار یحیی الهی فرمانده انتظامی لرستان نیز در این رابطه، از جوانان خواست با عبرت گرفتن از حوادث تلخ سال‌های گذشته آسیب دیدگان، چهارشنبه سوری را به چهارشنبه سوزی تبدیل نکنند.

وی، به برهم زنندگان نظم و امنیت هشدار داد و گفت: دستگیری، تشکیل پرونده قضائی، رفتن به زندان، توقیف خودروها و جریمه از جمله مجازاتی است که برای این افراد در نظر گرفته شده است.

میرزایی مقدم مدیرعامل سازمان آتش نشانی شهرداری خرم آباد نیز از مردم استان به ویژه نوجوانان و جوانان خواست از پرتاب کردن مواد آتش زا به سوی افراد، بالکن منازل مسکونی و یا داخل خودروها خودداری کنند.

وی، در دسترس بودن کپسول‌های اطفا حریق و جعبه کمک‌های اولیه را برای خانواده‌ها ضروری دانست.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی شهرداری خرم آباد، نصب بنر، توزیع بروشور و ارسال چهار هزار پیامک آموزشی را از جمله اقدامات پیشگیرانه سازمان آتش نشانی در روزهای پایانی سال و ایام تعطیلات عنوان کرد.

چهارشنبه‌سوری باطعم حوادث تلخ/ بی‌توجهی که یک‌عمرپشیمانی می‌آورد

بازداشت و زندان در انتظار مخلان نظم و امنیت

داریوش شاهون وند دادستان عمومی و انقلاب مرکز لرستان نیز در این رابطه، اظهار داشت: هر گونه حمل، خرید و فروش و استفاده از مواد محترقه و همچنین ایجاد ترس و وحشت جرم محسوب می‌شود و با عوامل ایجاد ناامنی برخورد خواهد شد.

وی، از والدین خواست مراقب فرزندان خود باشند تا بتوان از وقوع حوادث ناگوار در روزهای پایانی سال به ویژه چهارشنبه سوری پیشگیری کرد.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز لرستان با هشدار به مخلان نظم و امنیت در این ایام، گفت: علاوه بر مجازات کیفری و بازداشت در زندان جرایم سنگینی هم برای این افراد در نظر گرفته خواهد شد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1091544